Co to jest ZZSK?

ZZSK czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, nazywane także chorobą Bechterewa, to przewlekła, zapalna choroba kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych. Proces zapalny, który leży u podłoża choroby, pojawia się z nieznanej przyczyny, obejmuje stawy kręgosłupa, stawy obwodowe oraz przylegające do nich struktury łącznotkankowe tzw. tkanki miękkie (więzadła, przyczepy mięśni, torebki stawowe) i doprowadza do powstania bólu i sztywności stawów i kręgosłupa.

Wraz z upływem czasu choroba powoduje trwałe usztywnienie kręgosłupa i otaczających tkanek. Powstają zrosty między trzonami kręgów i w konsekwencji dochodzi do ograniczenia ruchomości kręgosłupa i niemożności wykonywania podstawowych ruchów.

Jakie są objawy ZZSK?

Początek choroby bywa często niezauważony, ponieważ objawy narastają stopniowo.
Jednym z najbardziej charakterystycznych wczesnych objawów choroby jest zapalny ból w dolnych częściach kręgosłupa, pośladkach, który pojawia się zazwyczaj w nocy i w godzinach wczesno porannych i ma charakter usztywnienia kręgosłupa – ból ustępuje pod wypływem wysiłku, korzystny efekt przynoszą ćwiczenia fizyczne.

Wraz z rozwojem choroby, stan zapalny obejmuje coraz wyższe partie kręgosłupa, stawy międzykręgowe oraz żebrowo-kręgowe, prowadząc do ich usztywnienia.
W zaawansowanych postaciach choroby niemożliwe jest wykonywanie ruchów takich jak zgięcie, prostowanie, rotacje, skręty w żadnym z odcinków kręgosłupa.

Charakterystyczna jest sylwetka osoby chorej na ZZSK – z powodu przykurczów w stawach biodrowych i kolanowych tułów staje się pochylony do przodu a chory, aby wykonać jakikolwiek ruch musi angażować wszystkie partie ciała, co nadaje ruchowi ?mechaniczny?, sztuczny charakter.

Obraz kliniczny choroby zależy przede wszystkim od czasu w którym postawiono rozpoznanie oraz od metod kompleksowego leczenia

Kto choruje na ZZSK?

ZZSK atakuje przede wszystkim ludzi młodych między 16. a 30. rokiem życia, ale może także wystąpić u dzieci oraz osób starszych. Choroba 2-3 razy występuje u mężczyzn częściej niż u kobiet . Niestety dokładna przyczyna ZZSK nie jest znana. Najczęściej wskazuje się na podłoże genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Jedna z teorii zakłada, że na skutek uwarunkowań genetycznych, w momencie infekcji, układ odpornościowy z powodu błędu atakuje organizm (tzw. autoagresja).

Rozpoznanie choroby jest niezwykle trudne. Pomiędzy pierwszymi objawami schorzenia a postawieniem rozpoznania upływa zwykle kilka lat, kiedy często następuje już trwałe zesztywnienie kręgosłupa. Dlatego każdy przewlekły ból kręgosłupa trwający dłużej niż 3 miesiące wymaga konsultacji lekarskiej.