… Chorych Reumatycznie

Ideą Zlotów i prowadzonych w jego ramach wykładów i warsztatów jest edukacja, integracja oraz wzajemna wymiana doświadczeń młodych ludzi cierpiących na zapalne choroby reumatyczne.

Podczas spotkań oprócz zdobywania wiedzy na temat zapalnych chorób tkanki łącznej i życia z chorobą przewlekłą, jest też czas na zawieranie znajomości, rozmowę i wzajemną wymianę informacji dotyczących sposobów radzenia sobie z problemami związanymi ze schorzeniami reumatycznymi.

Jako osoby chore z własnego doświadczenia wiemy jak ważne dla młodych ludzi, którzy stoją na progu dorosłości jest wsparcie psychiczne, poczucie zrozumienia i kontakt z rówieśnikami zmagającymi się z podobnymi problemami.

Wielu młodych ludzi po otrzymaniu informacji, że z chorobą reumatyczną żyje się do końca życia załamuje się i ucieka w świat zewnętrzny. 

Faktycznie choroba ta wymaga czasem długich pobytów w szpitalu, ale nie musi oznaczać izolacji młodego człowieka i skazania na rentę inwalidzką. To główny i najważniejszy przekaz dla młodych uczestników Zlotu, którzy stoją na progu dorosłości i są pełni obaw o swoje dalsze życie.

Młodzi chorzy zdają sobie sprawę jak ważne jest edukowanie społeczeństwa na temat chorób reumatycznych. Choroby te niesłusznie kojarzone są z osobami starszymi lub wrażliwością na zmiany pogody. Takie myślenie to stereotyp. Choroby reumatyczne, których jest ponad 200 rodzajów dotykają nawet niemowlęta, dzieci, a także młodych dorosłych. Część z nich to groźne choroby autoimmunologiczne, które im wcześniej wykryte, nowocześnie leczone i prawidłowo rehabilitowane tym większą dają szansę na sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Zachęcamy do zapoznania się z relacji z dotychczasowych Zlotów: