Czyli rady nie od parady…
Któż wie o problemach wiążących się z chorobami reumatycznymi więcej od samych chorych? Doświadczeniem zdobytym w ciągu wielu lat zmagania się z chorobą zawsze warto się dzielić.
Zachęcamy do skorzystania z poradników stworzonych przez chorych – dla chorych.
Co robić a czego lepiej nie?
porady dla Młodych z zapalnymi chorobami tkanki łącznej
Coś dla ducha?
- Staraj się śmiać jak najczęściej! Śmiech to zdrowie!
- Wychodź do ludzi, nawiązuj znajomości, przyjaźnie – samotność sprzyja smutkowi.
- Pomagaj innym ludziom, również tym, których uważasz za zdrowych – potrzebujemy się nawzajem. Możesz pomóc – radą, uśmiechem, przytrzymaniem drzwi szwedką (kulą), zachętą, telefonem, cierpliwością w odrabianiu lekcji itp.
- Naucz się prosić o pomoc.
?i coś dla ciała
- Wygodnie jest używać lekkiego kubka/szklanki z dużym uchem, żeby można było chwycić ucho wszystkimi palcami.
- Dobrze jest, niosąc kubek z gorącą herbatą, oprzeć go na rękawie przedramienia drugiej ręki – wtedy ciężar rozkłada się na obie ręce i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że naczynie wypadnie nam z ręki.
- Czasem, jak bolą palce u rąk, wybranie numeru w telefonie może być trudne. Możesz ułatwić sobie tę czynność używając ołówka.
- Jeśli używasz na co dzień plecaka, staraj się, aby paski były możliwie krótkie i plecak przylegał do pleców. Dzięki temu plecy będą pracowały w prawidłowej pozycji i będą mniej bolały.
- Nie dźwigaj. Noszenie ciężarów może nadwyrężyć Twój kręgosłup, nogi, ręce. Lepiej przenieść coś w częściach (np. po jednej siatce zakupów w każdej ręce), chodząc kilka razy.
- Lubisz tańczyć? To bardzo dobrze! Tylko staraj się unikać bardzo energicznych ruchów i skoków, aby nie forsować się zbytnio. Wszystko, co nie wywołuje bólu, jest dozwolone!
- Unikaj słońca. Długie przebywanie na słońcu może pogorszyć Twoje samopoczucie. Jeśli chorujesz na toczeń, to po przebywaniu na słońcu mogą Ci się pojawić czerwone zmiany na twarzy. Aby tego uniknąć, używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym 60.
- Staraj się siadać zawsze wygodnie, prosto i symetrycznie, abyś nie był(a) przechylony(a) bardziej na którąś ze stron.
- Wypoczywaj aktywnie, tzn. idź na spacer, pojeździj na rowerze, poćwicz – zamiast leżeć lub siedzieć przed telewizorem. Oczywiście obejrzenie ciekawego programu lub filmu też czasem jest jak najbardziej wskazane!
- Jeśli czujesz się nie najgorzej, próbuj samodzielnie wykonywać w domu wszystkie codzienne czynności (ścielenie łóżka, nakładanie skarpetek, mycie się, krojenie chleba, sprzątanie), aby Twoje stawy ?nie zapomniały? jak się to robi.
- Jeśli spędzasz przed ekranem, nad książką itp. wiele godzin, rób sobie małe przerwy co 20 min: wstań, przeciągnij się itp. Dzięki temu stawy będą nam mniej sztywniały!
- Czasem mamy problem z pisaniem – trudno jest nam utrzymać w ręku cienki długopis; dlatego najlepiej używać
grubych długopisów/ołówków lub nabyć specjalną nakładkę pogrubiającą na długopis. - W kuchni najwygodniej jest używać noży do krojenia z grubą rączką, aby można było swobodnie całą rączkę objąć palcami i ścisnąć.
- Jeśli masz taką możliwość – kupuj raczej wysokie buty, tzn. sięgające powyżej kostki, gdyż takie obuwie chroni bardziej stawy stopy przed urazem i zniekształceniem.
- Masz bóle szyi? Problem z czytaniem? Książkę można ustawić na stojaku, żebyś nie musiał(a) nadwyrężać szyi.
Możesz kupić stojak na nuty w sklepie muzycznym, który doskonale służy za podpórkę książki lub, jeśli masz biurko z wysuwaną półką na klawiaturę, na niej ustawić książkę i usiąść na niższym fotelu tak, by książka była na wysokości oczu. - Dbajmy o wagę, aby nasze stawy, mięśnie, serce nie były zbytnio obciążone. Najlepiej poradzić się swojego lekarza prowadzącego, czy powinnaś (powinieneś) schudnąć lub może utyć?
- Warto zapisać się na basen. W wodzie ciało relaksuje się poprzez ruch. Nie trzeba wcale robić specjalnych ćwiczeń, wystarczy, jak trochę popływasz, zagrasz w piłkę, ponurkujesz itp.
- Warto zadbać o swój jadłospis, kilka cennych wskazówek:
- unikaj soli, gdyż niektóre leki zaburzają usuwanie soli z organizmu, a gromadząca się w ciele sól powoduje tworzenie się obrzęków (zachowajmy we wszystkim umiar:)
- nie podjadaj między posiłkami (szczególnie słodyczy)
- zjedz codziennie jakiś owoc lub warzywo
- nie popijaj leków sokiem (szczególnie grejpfrutowym i żurawinowym, gdyż to zaburza wchłanianie leków), kawą, alkoholem
- unikaj smażonych potraw
- unikaj potraw z barów szybkiej obsługi np. frytek i hamburgerów
Autorzy: Agnieszka Borkowska, Dorota Kucera
Modyfikacja tekstu: Elżbieta Grapsztunowicz
Naszym celem jest przekazywanie wiedzy. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje zawarte na stronie były rzetelne, nie znaczy to jednak, że mogą zastąpić poradę lekarską. Bezpieczne postępowanie gwarantuje tylko porada specjalisty. Nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne niekorzystne skutki, powstałe w wyniku wykorzystania informacji zawartych na naszej stronie.