Witamy na stronie
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych
z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej
“3majmy się razem”

Stowarzyszenie “3majmy się razem” zostało założone w 2008 roku przez osoby, które zachorowały w dzieciństwie lub młodości, a teraz, jako osoby dorosłe, chcą aktywnie wspierać chorych reumatycznie: dzieci, młodzież, młodych dorosłych oraz ich rodziny.

W Polsce jest niewiele organizacji wspierających dzieci i młodych dorosłych chorych reumatycznie oraz ich rodziny. Młodzi często nie wiedzą do kogo się zwrócić o pomoc i sami muszą radzić sobie z problemami wynikającymi z choroby. A życie z przewlekłym schorzeniem jest trudnym doświadczeniem. Chorzy niekiedy zmuszeni są zmienić całkowicie tryb życia, ograniczyć dotychczasową aktywność, a to wpływa na codzienne funkcjonowanie całej rodziny.

Nasze Stowarzyszenie powstało właśnie po to, aby pomóc chorym i ich rodzinom odnaleźć się w tej niełatwej sytuacji i wspierać dążenia młodych do uzyskania m.in. samodzielności, pracy, założenia rodziny.

Pod hasłem „reumatyzm” kryje się ok 200 chorób, które dotykają ludzi bez względu na wiek, płeć czy rasę. Ocenia się, że cierpi na nie ponad 9 milionów Polaków – statystycznie, co czwarty. Takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty układowy, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) dotykają najczęściej osób młodych, wieku 30 – 50 lat. W ciągu kilku lat mogą doprowadzić chorych do niepełnosprawności.

Na schorzenia stawów o podłożu zapalnym choruje według różnych szacunków od 300 do 500 tysięcy osób w Polsce. Niestety, dokładna przyczyna tych chorób nie jest znana. Udowodniono jedynie, że wszystkie wiążą się z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego. Są to schorzenia nieuleczalne, z którymi trzeba walczyć, dbając o jak najlepszą jakość życia młodych chorych. Dlatego tak ważne jest postawienie jak najszybciej prawidłowej diagnozy.

 

Dowiedz się więcej o nas>
Skontaktuj się z nami>

Kampania “Reumatyzm ma młodą twarz”

Reumatyzm ma młodą twarz - kampania społeczna

Reumatyzm ma młodą twarz – kampania społeczna

Cele kampanii

  • przełamywanie stereotypów i zwiększenie świadomości chorób reumatycznych, które dotykają nie tylko osób starszych, ale również dzieci i osób młodych
  • zbudowanie świadomości na temat konsekwencji z jakimi wiążą się choroby reumatyczne i wskazanie na duża potrzebę wsparcia psychologicznego młodych chorych reumatycznie
  • zbudowanie świadomości znaczenia wczesnego diagnozowania chorób reumatycznych

Poznaj zatem młode twarze reumatyzmu – różne choroby i różne historie, które łączy jedno – ich bohaterowie mają swoje plany, marzenia i ambicje.