STATUT
OGÓLNOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA MŁODYCH
Z ZAPALNYMI CHOROBAMI TKANKI ŁĄCZNEJ
“3MAJMY SIĘ RAZEM”
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1.
- Stowarzyszenie nosi nazwę: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej “3majmy się razem” w dalszych postanowieniach Statutu zwane Stowarzyszeniem.
- Stowarzyszenie może posługiwać się nazwami skróconymi:
– Stowarzyszenie “3majmy się razem”
– Stowarzyszenie Młodych “3majmy się razem”
– Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych “3majmy się razem”
W kontaktach międzynarodowych Stowarzyszenie może posługiwać się nazwą Polish Association of Young with Rheumatic Diseases (PAYRD).
- Stowarzyszenie jest stowarzyszeniem w rozumieniu ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach ( Dz.U. z 2001, Nr 79, poz. 855 z późn. zm.).
- Stowarzyszenie działa w oparciu o przepisy prawa polskiego oraz w oparciu o ratyfikowane przez Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowe dotyczące stowarzyszeń jako partnerów społecznych.
- Stowarzyszenie zostało zawiązane na czas nieoznaczony i nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego
§.2.
- Stowarzyszenie działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i poza granicami kraju.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest Warszawa.
- Stowarzyszenie ma prawo używania pieczęci z nazwą i adresem oraz pieczęci z logo i nazwą Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie może posiadać hymn, logo, flagę, legitymację członkowską, odznakę członkowską i honorową.
§3.
Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem osób fizycznych i osób prawnych o celach niezarobkowych.
§4.
- Stowarzyszenie może przystępować do organizacji międzynarodowych.
- Stowarzyszenie przyjmuje role organizacji parasolowej, której celem jest reprezentowanie interesów zrzeszonych Stowarzyszeń na arenie międzynarodowej w szczególności Unii Europejskiej.
- Stowarzyszenie może tworzyć swoje biura i przedstawicielstwa poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej zgodnie z obowiązującym prawem polskim i prawem kraju w którym prowadzi działalność.
- Stowarzyszenie może tworzyć Oddziały Regionalne na terenie Rzeczpospolitej Polskiej zgodnie z obowiązującym prawem polskim na zasadach przewidzianych w niniejszym Statucie.
- Stowarzyszenie może tworzyć Zespoły stanowiące struktury pionowe na terenie Rzeczpospolitej Polskiej działające zgodnie z obowiązującym prawem polskim na zasadach przewidzianych w niniejszym Statucie.
- Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach.
ROZDZIAŁ II
Cele i zadania działania Stowarzyszenia oraz sposoby i formy ich realizacji.
- §5.
Podstawowym celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy osobom chorującym od dzieciństwa i wczesnej młodości na zapalne choroby tkanki łącznej (dalej również „chorzy”) oraz ich rodzinom, a w szczególności reprezentowanie interesów i ochrona praw wobec organów władzy publicznej, oraz innych organizacji i instytucji krajowych oraz zagranicznych, w tym instytucji europejskich.
§6.
Do zadań Stowarzyszenia należą:
- Działania na rzecz zwiększenia dostępności do leczenia profilaktycznego, leczenia naprawczego i rehabilitacji.
- Działania na rzecz poszanowania praw pacjenta określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, ratyfikowanych umowach międzynarodowych, ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta.
- Oddziaływanie na kształt polityki zdrowotnej państwa i ustawodawstwa w sektorze ochrony zdrowia, w tym polityki Unii Europejskiej.
- Podnoszenie poziomu wiedzy wśród samych chorych, ich rodziców, rodzeństwa i w szerszym środowisku chorego oraz w środowisku społecznym, w tym wśród społecznych reprezentantów rządu i samorządu, w szczególności na temat:
- chorób zapalnych tkanki łącznej,
- praw podstawowych jednostki w tym praw pacjenta,
- udziału organizacji pacjentów w dialogu społecznym na rzecz poprawy ochrony zdrowia,
- wpływu aktualnie tworzonych regulacji prawnych na sytuację prawną i faktyczną pacjentów.
Działania na rzecz walki z wykluczeniem społecznym w szczególności pokonywania barier w dostępie do nauki, pracy i wypoczynku.
§7.
Cele i zadania Stowarzyszenia są realizowane w ramach działalności pożytku publicznego na rzecz chorujących od dzieciństwa i wczesnej młodości na zapalne choroby tkanki łącznej oraz ich rodzin poprzez:
- 99.Z Budowanie pomiędzy członkami Stowarzyszenia sieci wymiany doświadczeń i wsparcia, wzajemnej pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z zapalnymi chorobami tkanki łącznej.
- 99.Z Zajmowanie stanowisk i wydawanie opinii w sprawach związanych z ochroną zdrowia.
- 99.Z Opiniowanie założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami Stowarzyszenia.
- 99.Z Uczestniczenie w pracach zespołów: parlamentarnych, powołanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia, powołanych przez Rzecznika Praw Pacjenta, powołanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich, oraz organy samorządowe, a także innych zespołów powołanych w celu rozwiązywania problemów związanych z chorobami zapalnymi tkanki łącznej.
- 99.Z Współpracę z jednostkami uczestniczącymi w ochronie zdrowia, takimi jak: organy administracji publicznej i samorządowej, organizacje lekarskie, pielęgniarskie i aptekarskie, organizacje pracodawców ochrony zdrowia, politycy, media i inni strategiczni partnerzy.
- 99.Z Występowania przed sądami i Trybunałami w tym Unii Europejskiej a także organami administracji publicznej i Instytucjami Unii Europejskiej w sprawach objętych przedmiotem działania Stowarzyszenia.
- 99.Z Pomoc w pokonywaniu ograniczeń formalnych i zwyczajowych stojących na drodze chorego do właściwego leczenia, rehabilitacji, edukacji, podejmowania i wykonywania pracy zawodowej.
- 99.Z Udzielanie wsparcia psychologicznego.
- 10.Z.Organizację miejsc pracy w tym pracy chronionej.
- 99.Z Pomoc chorym na zapalne choroby tkanki łącznej w angażowaniu się w życie społeczno-kulturalne w tym rozwój zainteresowań i talentów wśród młodych z zapalnymi chorobami tkanki łącznej.
- 10.Z Organizowanie turnusów rehabilitacyjnych dla chorych na zapalne choroby tkanki łącznej w tym również tworzenie lub pomoc w tworzeniu placówek rehabilitacyjnych i oświatowo-wychowawczych dla osób z zapalnymi chorobami tkanki łącznej
Działalność pożytku publicznego Stowarzyszenia nie może być prowadzona wyłącznie na rzecz jego członków.
§8.
- W celu realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego w następującym zakresie oznaczonym kodami PKD:
58.11 Wydawanie książek,
58.13 Wydawanie gazet,
58.14 Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków,
58.19 Pozostała działalność wydawnicza
59.11 Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych,
85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane – główna,
82.30.Z Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,
73.20.Z Badanie rynku i opinii publicznej,
72.19.Z Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych,
72.20.Z Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych
- Działalnością gospodarczą Stowarzyszenia kieruje Zarząd Główny Stowarzyszenia.
- Zarząd Główny Stowarzyszenia do prowadzenia działalności gospodarczej może powołać Dyrektora, któremu zostanie udzielone pełnomocnictwo do reprezentowania Stowarzyszenia w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Dyrektor działa na podstawie wytycznych Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
- Działalność, o której mowa w ustępie 1, prowadzona jest wyłącznie jako dodatkowa w stosunku do działalności statutowej (pożytku publicznego).
- Dochód (nadwyżka przychodów nad kosztami), uzyskany w wyniku prowadzenia działalności, o której mowa w ustępie 1, przeznaczony jest wyłącznie realizację działalności pożytku publicznego.
§9.
- Stowarzyszenie może prowadzić w zakresie swoich celów statutowych odpłatną i nieodpłatną działalność pożytku publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (tekst jednolity – Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 z późniejszymi zmianami).
- Przychód z odpłatnej działalności pożytku publicznego może być przeznaczany wyłącznie na wyłącznie prowadzenie działalności pożytku publicznego Stowarzyszenia. .
- Stowarzyszenie może wystąpić o status organizacji pożytku publicznego na warunkach przewidzianych w ustawie, o której mowa w ust. 1.
ROZDZIAŁ III
Członkostwo.
- §10.
- Członkostwo w Stowarzyszeniu jest dobrowolne.
- Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie posiada członków:
- zwyczajnych,
- wspierających,
- honorowych
- Korespondencja z członkiem może być prowadzona, a decyzje i uchwały mogą być dostarczane, za pomocą poczty elektronicznej na adres e-mail, podany przez członka w ewidencji członków, za wyjątkiem uchwały o wykluczeniu o której mowa w § 15 ust. 3 i 4.
§11.
- Członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne.
- Członkami zwyczajnymi mogą być małoletni w wieku poniżej 16. roku życia za zgodą przedstawiciela ustawowego. Członek o którym mowa w zdaniu poprzedzającym nie posiada prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz prawa do korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego.
- Członkami zwyczajnymi mogą być małoletni powyżej 16 roku życia. Członek o którym mowa w zdaniu poprzedzającym posiada prawo udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków, oraz korzysta z prawa wyborczego na zasadach określonych w niniejszym statucie.
- Członkami wspierającymi mogą być osoby fizyczne i prawne deklarujące ustaloną w formie i rodzaju z Zarządem Stowarzyszenia pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną służącą realizacji celów Stowarzyszenia.
- Członkami honorowymi mogą być osoby fizyczne, które wniosły wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia.
- Uchwałę o nadaniu członkostwa zwyczajnego, wspierającego podejmuje Zarząd Stowarzyszenia.
- Uchwałę o nadaniu członkostwa honorowego podejmuje Główne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia, na wniosek 15 członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
§12.
- Decyzję o przyjęciu w poczet członków zwyczajnych i wspierających podejmuje Zarząd Główny Stowarzyszenia, uchwałą na pisemny wniosek zainteresowanego w terminie nie dłuższym niż 30 (trzydzieści) dni od dnia wpłynięcia kompletnego wniosku.
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku nowoprzyjęty członek zwyczajny ma obowiązek w terminie 14 (czternastu) dni opłacić składkę członkowską za rok kalendarzowy, w którym nastąpiło przyjęcie w poczet członków. W przypadku zaniechania obowiązku opisanego w zdaniu poprzedzającym decyzja Zarządu Głównego Stowarzyszenia wygasa samoistnie.
- W razie odmowy przyjęcia w poczet członków zwyczajnych lub wspierających Wnioskodawcy przysługuje odwołanie do Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia za pośrednictwem Zarządu Głównego Stowarzyszenia. Odwołanie przysługuje w terminie 30 (trzydziestu) dni od dnia doręczenia wnioskodawcy uchwały Zarządu Głównego Stowarzyszenia w przedmiocie odmowy przyjęcia w poczet członków zwyczajnych lub wspierających. Główna Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia przyjmuje uchwałę w tej sprawie na swym najbliższym posiedzeniu. Decyzja Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia jest ostateczna.
§13.
Członkowie zwyczajni mają:
- Prawo udziału w głosowaniu Głównego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia.
- Bierne i czynne prawo wyborcze, na zasadach określonych w Statucie.
- Prawo korzystania z dorobku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia (np. kursy, szkolenia).
- Prawo korzystania z pomocy i wsparcia Stowarzyszenia we wszystkich sprawach leżących w kompetencjach Stowarzyszenia.
- Prawo korzystania ze sprzętu, urządzeń technicznych, sprzętu rehabilitacyjnego pozostawianych do dyspozycji członków na zasadach określonych przez Zarząd Główny Stowarzyszenia.
- Prawo udziału w zebraniach, wykładach oraz innych formach edukacji organizowanych przez Stowarzyszenie.
- Prawo zgłaszania wniosków w zakresie działalności i funkcjonowania Stowarzyszenia.
- Prawo posiadania legitymacji Stowarzyszenia i używania emblematów, odznak Stowarzyszenia.
- Prawo korzystania z innych możliwości, jakie stwarza swoim członkom Stowarzyszenie.
Członkowie wspierający mają:
- Prawa członka zwyczajnego z wyłączeniem: prawa udziału w głosowaniu Głównego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia oraz biernego i czynnego prawa wyborczego.
- Prawo uczestniczenia, na zaproszenie Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia lub Przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia , z głosem doradczym w posiedzeniach Władz Stowarzyszenia oraz mają prawo zgłaszania postulatów dotyczących działalności Stowarzyszenia.
- Prawo uczestniczenia, na zaproszenie Przewodniczącego Zespołu lub odpowiednio Rady Programowej, w pracach Zespołu oraz Rady Programowej.
Członkowie honorowi:
- Posiadają prawa członka zwyczajnego z wyłączeniem biernego i czynnego prawa wyborczego.
- Są zwolnieni z obowiązku opłacania składek członkowskich.
§14.
- Członkowie Stowarzyszenia są związani uchwałami podjętymi przez organy Stowarzyszenia w zakresie kompetencji Statutowych, co nie narusza zasady określonej w § 10 ust. 1.
- Członkowie zwyczajni są zobowiązani do:
- udziału w pracach stowarzyszenia oraz czynnego realizowania celów stowarzyszenia,
- dbania o dobre imię stowarzyszenia,
- przestrzegania statutu, kodeksu etyki stowarzyszenia oraz uchwał organów stowarzyszenia.
- przyczyniania się swoją postawą i działaniami do wzrostu roli i znaczenia stowarzyszenia,
- przestrzegania solidarności organizacyjnej stowarzyszenia,
- regularnego opłacania składek.
- Członkowie wspierający są zobowiązani do:
- udziału w pracach stowarzyszenia oraz czynnego realizowania celów stowarzyszenia w zadeklarowanym przez siebie zakresie i formie,
- dbania o dobre imię stowarzyszenia,
- przestrzegania statutu, kodeksu etyki stowarzyszenia oraz uchwał organów stowarzyszenia,
- przyczyniania się swoją postawą i działaniami do wzrostu roli i znaczenia stowarzyszenia,
- przestrzegania solidarności organizacyjnej stowarzyszenia.
- Członkowie honorowi są zobowiązani do:
- dbania o dobre imię stowarzyszenia,
- przestrzegania statutu, kodeksu etyki stowarzyszenia oraz uchwał organów stowarzyszenia,
- przyczyniania się swoją postawą i działaniami do wzrostu roli i znaczenia stowarzyszenia,
- przestrzegania solidarności organizacyjnej stowarzyszenia.
§15.
- Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
- wystąpienia ze stowarzyszenia,
- likwidacji stowarzyszenia,
- podjęcia przez Zarząd Główny Stowarzyszenia uchwały o wykluczeniu z powodu:
- działalności na szkodę Stowarzyszenia, lub
- uchylania się od wypełniania obowiązków statutowych, lub
- uchylania się od obowiązku opłacania składek członkowskich przez okres 3 miesięcy od momentu wymagalności danej składki.
- śmierci członka będącego osobą fizyczną,
- rozwiązania lub likwidacji członka będącego osobą prawną.
- Deklarację wystąpienia członek może złożyć w dowolnym czasie, Prezesowi Zarządu Głównego Stowarzyszenia w formie pisemnej pod rygorem nieważności ze skutkiem natychmiastowym. Opłacone składki członkowskie za bieżący rok nie podlegają zwrotowi.
- Wykluczenie członka następuje na mocy uchwały Zarządu Głównego Stowarzyszenia, podjętej w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów. Uchwała o wykluczeniu jest ważna, jeżeli została podjęta w obecności co najmniej połowy liczby członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
- Od uchwały Zarządu Głównego Stowarzyszenia w sprawie wykluczenia przysługuje, w terminie 30 (trzydziestu) dni od daty doręczenia członkowi zawiadomienia o wykluczeniu, odwołanie do Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia za pośrednictwem Zarządu Głównego Stowarzyszenia. Główna Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia podejmuje uchwałę w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów. Uchwała o wykluczeniu jest ważna, jeżeli została podjęta w obecności co najmniej połowy liczby członków Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia. Decyzja Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia rozstrzygająca w przedmiocie odwołania jest ostateczna.
- Główna Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia rozpatruje odwołanie w sprawie wykluczenia w terminie nieprzekraczalnym 60 (sześćdziesięciu) dni od daty wpłynięcia odwołania.
- Do czasu rozstrzygnięcia odwołania przez Główną Komisję Rewizyjną Stowarzyszenia – wykluczony zachowuje pełne prawa i obowiązki członkowskie.
- W związku z ustaniem członkostwa nie przysługuje żadne roszczenie do majątku Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ IV
Organy stowarzyszenia.
- §16.
- Organami Stowarzyszenia są:
- Główne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia.
- Zarząd Główny Stowarzyszenia.
- Główna Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia.
- Organami Oddziału są:
- Walne Zgromadzenie Członków Oddziału.
- Zarząd Oddziału.
- Komisja Rewizyjna Oddziału
- Kadencja wszystkich organów stowarzyszenia trwa 2 (dwa) lata i zaczyna się z chwilą ich powołania, a upływa z dniem odbycia Głównego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego, a w przypadku organów Oddziałów kadencja upływa z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Oddziału, z zastrzeżeniem § 29 ust. 2. Członkowie mogą być wybierani na 4 (cztery) kadencje następujące po sobie.
- Kandydat w wyborach do organów Stowarzyszenia i organów Oddziału musi mieć pełną zdolność do czynności prawnej.
- Wybory członków organów dokonywane są głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków Głównego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia .
- W przypadku braku możliwości głosowania osobistego, Członkowie Stowarzyszenia mogą oddać głos w wyborach korespondencyjnie na zasadach określonych w ustępie 7 i 8 lub przez przedstawiciela na zasadach określonych w ustępie 9 .
- Zamiar głosowania korespondencyjnego zgłasza się Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia w terminie nieprzekraczalnym 2 (dwóch) dni od daty otrzymania powiadomienia o terminie, miejscu i porządku obrad Głównego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego.
- Członek, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego otrzymuje, nie później niż 14 dni przed wyznaczonym terminem Głównego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego, pakiet wyborczy, który zawiera: kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, czystą kopertę zwrotną wraz z instrukcją głosowania. Głosujący korespondencyjnie po wypełnieniu karty do głosowania wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem i doręcza Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia w terminie na jeden dzień przed wyznaczonym terminem Głównego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego. Koperty na kartę do głosowania wyjęte z kopert zwrotnych dostarczonych do Zarządu Głównego Stowarzyszenia wrzucane są do urny wyborczej. Głosy oddane w innym terminie lub formie niż opisany w niniejszym ustępie są nieważne.
- Członek Stowarzyszenia może również w przypadku braku możliwości głosowania osobistego oddać głos przez przedstawiciela któremu udzieli pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo powinno w szczególności zawierać, dane osoby umocowanej poprzez określenie jej imienia, nazwiska adresu zamieszkania i numeru dowodu osobistego, wskazanie terminu i miejsca Głównego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego oraz rodzaj władz jakich ma dotyczyć wybór.
§17.
- Główne Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
- Główne Walne Zgromadzenia Członków mogą być:
- Sprawozdawczo – Programowe,
- Sprawozdawczo – Wyborcze,
- Główne Walne Zgromadzenie Członków zwołuje Zarząd Stowarzyszenia:
- Sprawozdawczo – Programowe, raz do roku
- Sprawozdawczo – Wyborcze, raz na dwa lata
- Nadzwyczajne:
- z inicjatywy własnej Zarządu Głównego,
- na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia,
- na pisemny wniosek co najmniej ¼ ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
- Zarząd Główny Stowarzyszenia zwołując Główne Walne Zgromadzenie Członków powiadamia o jego terminie, miejscu i planowanym porządku obrad wszystkich członków Stowarzyszenia:
- w przypadku Sprawozdawczo – Programowego co najmniej na 14 (czternaście) dni przed planowanym terminem,
- w przypadku Sprawozdawczo – Wyborczego co najmniej na 30 (trzydzieści) dni przed planowanym terminem,
- w przypadku Nadzwyczajnego co najmniej na 7 (siedem) dni przed planowanym terminem, nie później jednak niż 1 (jeden) miesiąc od:
- podjęcia uchwały Zarządu Głównego Stowarzyszenia,
- otrzymania wniosku Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia,
- otrzymania wniosku stosownej liczby członków w sprawie.
- Główne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia skutecznie prawnie obraduje jeśli uczestniczy co najmniej bezwzględna większość (co najmniej 50% +1) członków, z zastrzeżeniem wyjątków przyjętych w Statucie. W przypadku braku wymaganego kworum Zarząd Główny Stowarzyszenia może zwołać Główne Walne Zgromadzenie Członków w drugim terminie, bez konieczności powiadamiania określonego w ustępie 4, z zastrzeżeniem umieszczenia informacji o drugim terminie w siedzibie Stowarzyszenia. Uchwały podejmowane w drugim terminie zapadają bez względu na liczbę członków uczestniczących w zgromadzeniu.
- Każdemu członkowi stowarzyszenia uprawnionemu do głosowania przysługuje jeden głos.
- Główne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia wyraża swoją wolę w formie uchwał.
§18.
- Do kompetencji Głównego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo – Programowego Członków Stowarzyszenia należą:
- określenie głównych kierunków działania i rozwoju stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał w sprawie zmian statutu.
- uchwalenie regulaminu obrad Głównego Walnego Zgromadzenia Członków, rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu Głównego Stowarzyszenia i Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia
- udzielanie Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia absolutorium na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia,
- uchwalanie budżetu,
- uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia członka honorowego,
- rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków stowarzyszenia lub jego władze,
- podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
- podejmowanie uchwał w każdej wniesionej sprawie, która nie została zastrzeżona do kompetencji innych organów stowarzyszenia.
- Do kompetencji Głównego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego Członków Stowarzyszenia należą:
- wybór i odwołanie członków organów stowarzyszenia, z wyłączeniem zarządu oddziałów,
- określenie głównych kierunków działania i rozwoju stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał w sprawie zmian statutu.
- uchwalenie regulaminu obrad Głównego Walnego Zgromadzenia Członków,
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu Głównego Stowarzyszenia i Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia,
- udzielanie Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia absolutorium na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia,
- uchwalanie budżetu,
- uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia członka honorowego,
- rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków stowarzyszenia lub jego organy,
- podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
- podejmowanie uchwał w każdej wniesionej sprawie, która nie została zastrzeżona do kompetencji innych organów stowarzyszenia.
- Nadzwyczajne Główne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia może obradować wyłącznie nad sprawami, dla których zostało zwołane.
- Uchwały w sprawach:
- zmiany Statutu,
- odwołania Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia,
- odwołania członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia ,
- odwołania członków Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia ,
- likwidacji Stowarzyszenia
podejmowane są większością 2/3 głosów przy obecności więcej niż połowy liczby członków Głównego Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia.
§19.
- Zarząd Główny Stowarzyszenia liczy od 3 do 6 członków, wybieranych przez Główne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia na wniosek co najmniej 3 członków Stowarzyszenia doręczony Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia na co najmniej 20 dni przed planowanym terminem wyborów. Zarząd Główny Stowarzyszenia na podstawie otrzymanych wniosków zleca przygotowanie kart do głosowania.
- Powołanie pierwszego Zarządu Głównego Stowarzyszenia odbywa się na Zebraniu Założycielskim.
- Członkami Zarządu Głównego Stowarzyszenia mogą być wyłącznie osoby nie skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Na pierwszym posiedzeniu Zarząd Główny Stowarzyszenia dokonuje spośród swego grona wyboru: Prezesa, Wiceprezesów, Skarbnika.
- Mandat Członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia wygasa w przypadku:
- złożenia rezygnacji, Prezesowi Zarządu Głównego Stowarzyszenia w formie pisemnej pod rygorem nieważności,
- śmierci,
- ograniczenia lub utraty zdolności do czynności prawnych,
- skazania za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, z dniem uprawomocnienia wyroku skazującego,
- odwołania Członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia zgodnie z ustępem 6.
- Odwołanie Członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia następuje:
- w przypadku choroby powodującej trwałą niezdolność do sprawowania funkcji w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia,
- nienależytego pełnienia funkcji w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia,
- istotnego naruszenia postanowień statutu lub Kodeksu Etyki,
- zaistnienia przyczyn innych niż wymienione powyżej, a uniemożliwiających właściwe pełnienie funkcji w Zarządzie.
- W przypadku określonym w ust. 5 i 6 Zarząd Główny Stowarzyszenia uzupełnia skład powołując na stanowisko Członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia, tego kandydata który w ostatnich wyborach Zarządu Głównego Stowarzyszenia uzyskał kolejną najwyższą liczbę głosów.
- W przypadku braku zgody, kandydata o którym mowa w ust. 7, na objęcie stanowiska Członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia, Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia przysługuje prawo wyboru nowego członka spośród osób zaproponowanych przez Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia lub Członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia. Uchwałę w tej sprawie podejmuje Zarząd Główny Stowarzyszenia w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
- Liczba Członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia powołanych lub wybranych w sposób określony w ust. 7 i 8 nie może przekroczyć połowy liczby Członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
- Na skutek braku uzyskania absolutorium Członkowie Zarządu Głównego tracą prawo do kandydowania w wyborach organów Stowarzyszenia na okres jednej kadencji.
- Pracami Zarządu Głównego Stowarzyszenia kieruje Prezes Zarządu Głównego
- Szczegółowe zasady działania i organizacji Zarządu Głównego Stowarzyszenia określa regulamin działania Zarządu Głównego Posiedzenia Zarządu Głównego Stowarzyszenia odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na cztery miesiące.
- Posiedzenia Zarządu Głównego Stowarzyszenia zwołuje Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia, za wyjątkiem sytuacji, gdy posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia zwoływane jest na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.
- Posiedzenia Zarządu Głównego Stowarzyszenia mogą odbywać się w trybie obiegowym oraz przy użyciu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, w tym użyciu środków komunikacji elektronicznej.
- W posiedzeniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia, na zaproszenie Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia mogą uczestniczyć z głosem doradczym Członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia, Członkowie Rady Programowej lub Przewodniczący Zespołów. Do kompetencji Zarządu Głównego Stowarzyszenia należą:
- realizacja celów Stowarzyszenia.
- zarządzanie działalnością gospodarczą Stowarzyszenia.
- wykonywanie uchwał Głównego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia,
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu.
- sporządzanie planów pracy i budżetu.
- uchwalanie regulaminu Zarządu Głównego Stowarzyszenia,
- sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia i dysponowanie jego funduszami zgodnie z przyjętą polityką gospodarczą i finansową Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia, w ramach zwykłego zarządu.
- podejmowanie uchwał w sprawie zatwierdzania wzorów odznak, pieczęci, legitymacji stowarzyszenia i ich używania,
- zwoływanie Głównego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia.
- składanie sprawozdań z działalności Stowarzyszenia.
- przyjmowanie członków zwyczajnych i wspierających.
- powoływanie i rozwiązywanie Oddziałów nie mających osobowości prawnej.
- powoływanie i likwidacja Oddziałów mających osobowość prawną.
- uchwalanie regulaminów działania Oddziałów, w tym wzorcowych regulaminów działania ich Zarządów.
- uchwalanie regulaminów działania Zespołów Stowarzyszenia.
- uchwalanie regulaminu działania Rady Programowej Stowarzyszenia.
- sprawowanie ogólnego nadzoru nad Oddziałami,
- podejmowanie uchwały o przynależności Stowarzyszenia do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach.
- powołanie i rozwiązywanie Zespołów Stowarzyszenia.
- powoływanie Przewodniczącego i Zastępcę przewodniczącego Zespołów Stowarzyszenia.
- Uchwały Zarządu Głównego Stowarzyszenia zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Zarządu, chyba że statut stanowi inaczej. Na wniosek jednego z członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia głosowanie może zostać utajnione pod warunkiem, że wszyscy członkowie biorący udział w posiedzeniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia wyrażą na to zgodę.
§20.
- Główna Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia jest organem kontrolnym Stowarzyszenia
- W skład Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia wchodzi od 3 do 4 członków, wybieranych przez Główne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia na wniosek co najmniej 3 członków Stowarzyszenia doręczony Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia na co najmniej 20 dni przed planowanym terminem wyborów. Zarząd Główny Stowarzyszenia na podstawie otrzymanych wniosków zleca przygotowanie kart do głosowania.
- Powołanie pierwszej Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia odbywa się na Zebraniu Założycielskim.
- Członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia nie mogą być członkami Zarządu Głównego Stowarzyszenia ani Zarządów Oddziałów, ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
- Członkami Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia mogą być wyłącznie osoby nie skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Na pierwszym posiedzeniu Główna Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia dokonuje spośród swego grona wyboru: Przewodniczącego, Zastępcę oraz Sekretarza.
- Mandat Członka Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia wygasa w przypadku:
- złożenia rezygnacji, Przewodniczącemu Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
- śmierci.
- ograniczenia zdolności do czynności prawnych.
- skazania za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, z dniem uprawomocnienia wyroku skazującego.
- odwołania członka Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia zgodnie z ustępem 8.
- Odwołanie Członka Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia następuje:
- w przypadku choroby powodującej trwałą niezdolność do sprawowania funkcji w Zarządzie Stowarzyszenia.
- nienależytego pełnienia funkcji w Członka Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.
- istotnego naruszenia postanowień statutu lub Kodeksu Etyki.
- zaistnienia przyczyn innych niż wymienione powyżej, a uniemożliwiających właściwe pełnienie funkcji w Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.
- W przypadku określonym w ust. 7 i 8 Główna Komisja Rewizyjna uzupełnia skład powołując na stanowisko Członka Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia, tego kandydata który w ostatnich wyborach Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia uzyskał kolejną najwyższą liczbę głosów.
- W przypadku braku zgody, kandydata o którym mowa w ust. 9, na objęcie stanowiska Członka Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia, Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia przysługuje prawo wyboru nowego członka spośród osób zaproponowanych przez Przewodniczącego lub Członków Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia. Uchwałę w tej sprawie podejmowana jest w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.
- Liczba Członków Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia powołanych lub wybranych w sposób określony w ust. 9 i 10 nie może przekroczyć połowy liczby Członków Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia..
- Szczegółowe zasady działania i organizacji Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia określa regulamin działania Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.
- Do kompetencji Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia należy:
- przeprowadzanie, co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności Związku ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej i majątkowej pod względem celowości, oszczędności i legalności oraz kontrola działalności wszystkich organów Związku oraz organów Oddziału pod względem zgodności ze statutem i uchwałami Głównego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia.
- występowanie do Zarządu Głównego z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli.
- składanie na posiedzeniach Zarządu Głównego Stowarzyszenia wniosków i opinii dotyczących projektu planów i budżetu.
- ustalanie wysokości wynagrodzenia członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
- reprezentowanie Stowarzyszenia wobec Prezesa i Członków Zarządu w umowach pomiędzy Prezesem Zarządu Stowarzyszenia a Stowarzyszeniem, lub Członkami Zarządu Stowarzyszenia a Stowarzyszeniem.
- występowanie do Zarządu Głównego Stowarzyszenia z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli.
- składanie na posiedzeniach Zarządu Głównego Stowarzyszenia wniosków i opinii dotyczących projektu planów i budżetu
- występowanie o zwołanie Nadzwyczajnego Głównego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia,
- prawo zwołania zebrania Zarządu Głównego Stowarzyszenia,
- składanie wniosków o udzielenie absolutorium organom Stowarzyszenia,
- składanie sprawozdań działalności Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia na Głównym Walnym Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia,
- uchwalanie regulaminu Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia i wprowadzanie zmian w jego zapisach.
- Posiedzenia Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia odbywają się nie rzadziej niż 2 razy w roku.
- Uchwały Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia, chyba że statut stanowi inaczej. Na wniosek jednego z członków Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia głosowanie może zostać utajnione pod warunkiem, że wszyscy członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia biorący udział w posiedzeniu wyrażą na to zgodę.
ROZDZIAŁ V
Oddziały stowarzyszenia
- §21.
- Członkowie Stowarzyszenia w liczbie co najmniej 7 mają prawo wystąpić do Zarządu Głównego Stowarzyszenia z wnioskiem o powołanie Oddziału. Oddział może powstać wyłącznie w innej miejscowości aniżeli siedziba Stowarzyszenia.
- Zarząd Główny Stowarzyszenia w drodze uchwały powołuje Oddział i określa jego zasięg terytorialny.
- Oddziały Stowarzyszenia mogą uzyskać osobowość prawną w drodze uchwały Zarządu Głównego Stowarzyszenia na zasadach określonych w § 22.
- Oddziały Stowarzyszenia nie posiadające osobowości prawnej podlegają całkowicie Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia.
- W Oddziale nie posiadającym osobowości prawnej Zarząd Główny Stowarzyszenia sprawuje władzę za pośrednictwem Zarządu Oddziału liczącego od 3 do 5 członków.
- Zarząd Oddziału, nie posiadającego osobowości prawnej, jest wybierany przez Zarząd Główny Stowarzyszenia na 4 letnią kadencję. Powołanie Członka Zarządu może nastąpić, jeżeli z wnioskiem takim wystąpi co najmniej 1/5 aktualnej liczby Członków Oddziału. Wniosek musi zawierać wskazanie kandydata/kandydatów na Członka/Członków Zarządu Oddziału wraz z uzasadnieniem. Głosowanie w przedmiocie powołania nowego Członka Zarządu Oddziału jest tajne i zapada zwykłą większością głosów przy obecności wszystkich członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
- Zarząd Oddziału nie posiadającego osobowości prawnej podejmuje decyzje wyłącznie w zakresie zwykłego zarządu oraz w celu wykonania uchwał Głównego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia na podstawie udzielonego przez Zarząd Główny Stowarzyszenia pełnomocnictwa.
§22.
- Zarząd Główny Stowarzyszenia wydaje uchwałę o nadaniu Oddziałowi osobowości prawnej, na wniosek Zarządu Oddziału, po spełnieniu przez Oddział warunków określonych w dalszych przepisach niniejszego paragrafu. Uchwała podejmowana jest w głosowaniu tajnym większością 2/3 głosów w obecności wszystkich Członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
- Zarząd Oddziału może wystąpić z wnioskiem o nadanie osobowości prawnej po upływie 3 (trzech) lat od powołaniu Oddziału, jeśli spełnienia następujące warunki:
- Oddział liczy co najmniej 50 członków.
- Oddział wykaże zdolność do samodzielnego utrzymania kosztu swojej działalności.
Zarząd Oddziału podejmuje decyzję o wystąpieniu z wnioskiem o nadanie osobowości prawnej w drodze uchwały w głosowaniu tajnym większością 2/3 głosów w obecności wszystkich Członków Zarządu Oddziału.
§23
- Walne Zgromadzenie Członków Oddziału jest najwyższą władzą Oddziału.
- Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału należy:
- Wybór i odwołanie członków organów Oddziałów.
- Ustalanie ogólnych kierunków działalności oddziału w zakresie zgodnym ze statutem oraz uchwałami Głównego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia,
- Rozpatrywanie sprawozdań z działalności i ocena działalności władz oddziału,
- Podejmowanie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium ustępującemu zarządowi oddziału za okres kadencji.
- Podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod obrady, we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji organów stowarzyszenia ani innych organów oddziału.
Uchwały w sprawach:
- odwołania Prezesa Zarządu Oddziału,
- odwołania członków Zarządu Oddziału,
- wniosku do Zarządu Głównego o likwidację Oddziału.
podejmowane są większością ¾ głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków .
§24
- Zarząd Oddziału posiadającego osobowość prawną składa się z 3 do 5 członków wybieranych przez Walne Zgromadzenie Oddziału. Przepisy § 16 ust. 4 -9 Statutu stosuje się odpowiednio.
- Przepisy § 19 Statutu z wyłączeniem ust. 15 stosuje się odpowiednio.
- Zarząd Oddziału posiadającego osobowość prawną jest uprawniony do zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu Oddziału posiadającego osobowość prawną. Oświadczenia woli w imieniu Oddziału posiadającego osobowość prawną składa Prezes, Wiceprezes lub inny Członek Zarządu Oddziału działający samodzielnie. W przypadku zaciągania zobowiązań lub rozporządzania prawem o wartości przekraczającej jednorazowo na rzecz jednego podmiotu lub podmiotów powiązanych kwotę 50.000 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych) do ważności czynności wymagana jest zgoda Komisji Rewizyjnej Oddziału.
- Do zawierania w imieniu Oddziału posiadającego osobowość prawną umów z członkami Zarządu Oddziału posiadającego osobowość prawną (umów pomiędzy Prezesem Zarządu Oddziału a Oddziałem lub Członkami Zarządu Oddziału a Oddziałem) uprawniony ]m do reprezentowania Oddziału jest Komisja Rewizyjna Oddziału.
- Do kompetencji Zarządu Oddziału posiadającego osobowość należy:
- Realizacja celów Stowarzyszenia i Oddziału.
- Wykonywanie uchwał Głównego Walnego Zgromadzenia Członków i Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału,
- Reprezentowanie Oddziału na zewnątrz i działanie w jego imieniu.
- Sporządzanie planów pracy i budżetu Oddziału.
- Powoływanie dla realizacji konkretnych zadań komisji i sekcji, ich rozwiązywanie i nadzorowanie ich działalności.
- Sprawowanie zarządu nad majątkiem Oddziału i dysponowanie jego funduszami zgodnie z przyjętą polityką gospodarczą i finansową Stowarzyszenia,
- Zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału.
- Składanie sprawozdań z działalności Oddziału.
- Komisja Rewizyjna Oddziału jest organem kontrolnym Oddziału posiadającego osobowość prawną. Przepisy § 16 ust. 4 -9 Statutu stosuje się odpowiednio.
- Przepisy § 20 Statutu z wyłączeniem ust. 13 stosuje się odpowiednio.
- Do kompetencji Komisji Rewizyjnej Oddziału posiadającego osobowość należy:
- przeprowadzanie, co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności Oddziału ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej i majątkowej pod względem celowości, oszczędności i legalności oraz kontrola działalności wszystkich organów Oddziału pod względem zgodności ze statutem i uchwałami Głównego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia oraz uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału.
- występowanie do Zarządu Oddziału z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli.
- składanie na posiedzeniach Zarządu Oddziału wniosków i opinii dotyczących projektu planów i budżetu.
- ustalanie wysokości wynagrodzenia członków Zarządu Oddziału.
- reprezentowanie Oddziału wobec Prezesa i Członków Zarządu Oddziału w umowach pomiędzy Prezesem Zarządu Oddziału a Oddziałem, lub Członkami Zarządu Oddziału a Oddziałem.
- występowanie o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału,
- prawo zwołania zebrania Zarządu Oddziału,
- składanie wniosków o udzielenie absolutorium organom Oddziału,
- składanie sprawozdań działalności Komisji Rewizyjnej Oddziału na Walnym Zgromadzeniu Członków Oddziału,
- uchwalanie regulaminu Komisji Rewizyjnej Oddziału i wprowadzanie zmian w jego zapisach.
ROZDZIAŁ VI
Zespoły stowarzyszenia
- §25.
- Zarząd Główny Stowarzyszenia na wniosek 15 członków Stowarzyszenia podejmuje uchwałę o stworzeniu Zespołu i nadaje nazwę Zespołu, zachowując jako jeden z członów nazwy słowo „Zespół do spraw”.
- Zespół skupia członków:
- cierpiących na choroby zapalne tkanki łącznej o tym samym rozpoznaniu.
- rodziców dzieci cierpiących na choroby zapalne tkanki łącznej.
- Zespół nie ma osobowości prawnej i w pełni podlega Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia.
- Zarząd Główny Stowarzyszenia na wniosek Członków Zespołu powołuje Radę Zespołu składającą się z 5 członków. Uchwała podejmowana jest w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.
- Na pierwszym posiedzeniu Rada Zespołu dokonuje spośród swego grona wyboru: Przewodniczącego, Zastępcę Przewodniczącego.
- Członkowie Rady Zespołu uczestniczą, na zaproszenie Przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia, z głosem doradczym w posiedzeniach Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
- Członkowie Rady wszystkich powołanych Zespołu i tworzą Radę Programową Stowarzyszenia.
- Zasady działania Zespołu określa Regulamin Zespołu Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ VI
Rada Programowa Stowarzyszenia.
- §26.
- Rada Programowa Stowarzyszenia jest organem doradczym zrzeszającym od 5 do 35 członków.
- Rada Programowa składa się z Członków Rad wszystkich Zespołów.
- Na pierwszym posiedzeniu Rada Programowa dokonuje spośród swego grona wyboru: Przewodniczącego, Zastępcę Przewodniczącego Rady Programowej.
- Zasady działania Rady Programowej określa Regulamin Rady Programowej.
ROZDZIAŁ VII
Majątek i fundusze
- §27.
- Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości, prawa oraz fundusze tj. aktywa w gotówce i zgromadzone na kontach bankowych.
- Na majątek Stowarzyszenia składa się majątek zgromadzony do dnia uzyskania przez Oddziały osobowości prawnej oraz nabyty na rzecz Stowarzyszenia po tej dacie.
- Majątkiem Stowarzyszenia zarządza Zarząd Główny Stowarzyszenia.
- Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia, w tym majątku Oddziałów, podejmuje Zarząd Główny Stowarzyszenia.
- W przypadku rozwiązania lub likwidacji oddziału o przeznaczeniu jego majątku decyduje Zarząd Główny Stowarzyszenia..
- Majątek Stowarzyszenia pochodzi: ze składek członkowskich, dochodów z działalności własnej, dochodów z majątku ruchomego i nieruchomego, darowizn, spadków, zapisów, dotacji i ofiarności publicznej
- Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Oświadczenia woli w imieniu Stowarzyszenia składa Prezes, Wiceprezes lub inny Członek Zarządu Głównego działający samodzielnie. W przypadku zaciągania zobowiązań lub rozporządzania prawem o wartości przekraczającej jednorazowo na rzecz jednego podmiotu lub podmiotów powiązanych kwotę 50.000 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych) do ważności czynności wymagana jest zgoda Głównej Komisji Rewizyjnej.
- Oświadczenia woli w imieniu Stowarzyszenia składać może również pełnomocnik pisemnie upoważniony przez Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie nie może:
- udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy Stowarzyszenia pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej “osobami bliskimi”,
- przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
- dokonywania zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie organów Stowarzyszenia lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
- Stowarzyszenie nadwyżkę przychodów nad kosztami przeznacza na działalność, o której mowa w 12.
ROZDZIAŁ VIII
Likwidacja stowarzyszenia, postanowienia końcowe.
- §28.
- Uchwalenie statutu lub jego zmiana oraz podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje wymaga uchwały Głównego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia podjętej większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy Członków.
- Uchwalenie statutu lub jego zmiana oraz rozwiązanie Stowarzyszenia mogą być przedmiotem Głównego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia wyłączenie wtedy, gdy sprawy te zostały umieszczone w porządku obrad Głównego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia .
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Główne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
- W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia, nie uregulowanych w statucie mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach.
ROZDZIAŁ VIII
Postanowienia końcowe
- §29.
- Z chwilą rejestracji Stowarzyszenia członkowie założyciele stają się członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia.
- Kadencja władz wybranych na Zebraniu Założycielskim trwa 4 lata.
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Statucie zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo o Stowarzyszeniach.
- Niniejszy Statut wchodzi w życie z dniem uprawomocnienia się postanowienia o zarejestrowaniu Stowarzyszenia przez Sąd Rejestrowy.
Warszawa, dnia 18 kwietnia 2018 roku.