Co to jest RZS?
Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) jest przewlekłą, układową chorobą tkanki łącznej. Istotą RZS jest proces zapalny rozpoczynający się w stawie. Nieznany czynnik stymuluje komórki błony maziowej wyścielające staw do odpowiedzi zapalnej. Przejawia się to bólem, sztywnością, a ostatecznie dochodzi do zniszczenia stawu. Wraz z rozwojem choroby proces zapalny zaczyna obejmować nie tylko stawy, ale i sąsiadujące ze stawem tkanki jak więzadła i ścięgna, a także narządy wewnętrzne. W przebiegu RZS zaatakowany może być każdy staw.
Przebieg RZS charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji (złagodzenia lub wycofania objawów). Nie da się dokładnie przewidzieć, kiedy wystąpi zaostrzenie objawów choroby.
RZS nie jest chorobą zakaźną i nie można go ?przekazać? innej osobie. Jednakże istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia RZS u osób spokrewnionych. Ryzyko wystąpienia choroby u dziecka chorego na RZS rodzica jest od dwóch do pięciu razy większe niż w ogólnej populacji.
Co wywołuje RZS?
Przyczyna reumatoidalnego zapalenia stawów nadal pozostaje zagadką dla reumatologów. Zakłada się, że istnieje kilka czynników sprzyjających wystąpieniu RZS: predyspozycja genetyczna, przebyte zakażenia i choroby ? podejrzewa się znaczenie niektórych bakterii i wirusów w inicjowaniu odpowiedzi zapalnej, działanie hormonów (często RZS ujawnia się w okresie poporodowym), wpływ środowiska (palenie papierosów, stres).
Jakie są objawy RZS?
Główne objawy Reumatoidalnego Zapalenia Stawów to:
- ból oraz sztywność stawów, która pojawia się szczególnie rano,
- chory nie może w pełni rozprostować stawów i / lub zginać ich,
- zaatakowany staw w jest ciepły, obrzęknięty i obolały, a wraz z postępem choroby obserwuje się utratę jego ruchomości, co w dalszej kolejności może powodować jego deformację,
- z powodu bólu, obrzęków oraz zapalenia stawów pojawiają problemy z wykonywaniem wielu – nawet prostych – czynności, takich jak: zapinanie guzików, ubieranie się, mycie głowy, poruszanie się, wchodzenie po schodach,
- guzki reumatoidalne, czyli widoczne zgrubienia położone płytko pod skórą,
- zmęczenie oraz stany podgorączkowe, chudnięcie i wyniszczenie,
- w RZS może także dojść do zajęcia narządów wewnętrznych: serca, płuc, nerek, a w wyniku przewlekania się procesu zapalnego w organizmie występuje wysokie ryzyko rozwoju miażdżycy,
- RZS zwiększa ryzyko wystąpienia depresji.
Należy pamiętać, że w chorobach reumatycznych depresja występuje dwukrotnie częściej niż w populacji ogólnej. Czynnikiem który dodatkowo wzmaga zaburzenia jest nieprzewidywalność choroby, które skutkuje poczuciem ciągłego zagrożenia kolejnym rzutem, pogorszeniem, wystąpieniem skutków ubocznych po zażywanych lekach.
Kto choruje na RZS?
Choroba dotyczy około 1% populacji ogólnej. Na RZS chorują głównie kobiety. Szacuje się, że kobiety chorują od dwóch do czterech razy częściej niż mężczyźni. Zachorować można w każdym wieku.
RZS rozpoznaje się u osób powyżej 16 roku życia. U dzieci do 16 roku życia rozpoznaje się Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów (MIZS), które najczęściej różni się od typowego RZS u dorosłych.